Fot. Robert Lasek

Od wielu lat działam społecznie, bo wierzę, że tylko wspólnie możemy tworzyć lepszy, bardziej zrozumiały, sprawiedliwy i wspierający świat dla nas wszystkich. Kieruję się przede wszystkim zasadami solidarności, sprawiedliwości społecznej, a moje działania nacechowane są wartościami wynikającymi z podstawowych praw człowieka.

Urodziłem się 8 lipca 1997 roku w Warszawie. Bardzo dobrze wspominam lata nauki w VII LO im. Juliusza Słowackiego przy ul. Wawelskiej 46. To właśnie wtedy podjąłem się pierwszych samodzielnych działań społecznych, które zdefiniowały moją przyszłość.

To, kim jestem i co jest dla mnie ważne w życiu, zawdzięczam rodzinie, która ukształtowała moją chęć pomagania innym. Mój tata Artur od dawna działa na rzecz społeczności lokalnej, a mama Sylwia, o duszy artystycznej, angażuje się w działania społeczne i wolontariat. Bardzo ważny dla mnie był również dziadek, który walczył w Powstaniu Warszawskim – o wolność i niepodległość. Dziadkowie przekazali mi wartości takie jak: przyzwoitość, uczciwość i poszanowanie dla innych, które wiele dla mnie znaczą.

W grudniu zeszłego roku zostałem laureatem Nagrody Głównej Prezydenta m.st. Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. Doceniono moje zaangażowanie w inicjatywy społeczne oraz wkład w promowanie wartości takich jak tolerancja i samoakceptacja, czy promowanie zdrowia psychicznego poprzez prowadzone kampanie społeczne.

Rozpoczynając studia na Uniwersytecie Warszawskim, wiedziałem, że poza nauką skupię się na działalności na rzecz innych. Jesienią 2018 roku zostałem wybrany na Przewodniczącego Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniłem tę funkcję przez 4 lata. Przez ten czas starałem się budować społeczność wrażliwą na potrzeby drugiego człowieka, podkreślając naszą różnorodność jako wielką wartość. Wspólnie z wyjątkowym zespołem tworzyliśmy liczne projekty, kampanie społeczne i wydarzenia adresowane do osób studiujących, ale również mieszkańców i mieszkanek stolicy. Kilka razy w roku tworzyłem otwarte koncerty, debaty, spotkania oraz wyjazdy szkoleniowo-integracyjne, które przyciągały szerokie grono osób uczestniczących i sprzyjały budowaniu więzi społecznych oraz wymianie poglądów.

Jako Przewodniczący koordynowałem pracę Zarządu Samorządu Studentów oraz synergię prac wszystkich komisji Zarządu, czyli łącznie ponad 300 osób. Zarządzałem kilkumilionowym budżetem, pracą biura oraz innymi działaniami administracyjnymi. Budując zespół zawsze wychodziłem z założenia, że na pierwszym miejscu stawiam współpracowników i współpracowniczki, a nie siebie. Z pewnością miało to wpływ na angażowanie się kolejnych dziesiątek osób i tworzenie wyjątkowych przedsięwzięć o unikalnym charakterze.

Byłem członkiem kilkunastu zespołów i komisji odpowiedzialnych za m.in.: jakość kształcenia, rozwój i programy strategiczne. Przez kilka lat zasiadałem w Senacie Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczyłem w pracach nad Statutem oraz Strategią Uniwersytetu Warszawskiego. Aktywnie brałem udział w pracach Komisji Rozwoju Przestrzennego oraz Komisji Finansów Senatu UW. Byłem członkiem Rady Uczelni, gdzie wspólnie z osobami z różnych stron świata m.in. z dyrektorką wykonawczą w Grupie Banku Światowego w Nowym Jorku, członkiem Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej, członkinią Holenderskiej Królewskiej Akademii Sztuk i Nauk, czy byłym Rektorem University of Roskilde, zajmowałem się m.in. monitorowaniem gospodarki finansowej Uniwersytetu Warszawskiego, którego budżet sięgał blisko 2 mld zł rocznie.

Byłem również członkiem zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego, gdzie skupiałem się na obecnych wyzwaniach i implementowaniu zielonej polityki w codziennym życiu i długofalowych planach. Jako członek Zespołu Użytkowników dla inwestycji pod nazwą „Rozbudowa Centrum Sportu i Rekreacji na potrzeby zajęć dydaktycznych wraz z budową centrum kultury studenckiej na Kampusie Ochota” poszukiwałem rozwiązań dobrych dla Uniwersytetu oraz Ochoty w perspektywie inwestycji przy ul. Banacha.

Aktywność międzynarodową realizowałem m.in. wchodząc w skład Academic Council 4EU+ Alliance (Sojusz Uniwersytetów Europejskich), gdzie poznałem wiele inspirujących osób z całej Europy. Dzięki temu dowiedziałem się, jak działają zagraniczne uczelnie i jak współpracują z lokalnymi władzami m.in. w Paryżu, Heidelbergu, czy Kopenhadze.

Jako członek Sztabu Kryzysowego ds. Ukrainy na Uniwersytecie Warszawskim silnie wspierałem działania pomocowe. Wspólnie z moim studenckim zespołem działaliśmy na rzecz ofiar rosyjskiej napaści m.in. materialnie poprzez organizowanie zbiórek ubrań, żywności czy środków higienicznych. Wypracowaliśmy liczne uproszczenia regulacji dotyczących pomocy materialnej dla studentów i studentek Uniwersytetu Warszawskiego, a także pomagaliśmy w organizacji miejsc noclegowych dla osób przybywających masowo do Warszawy.

Wychodzę z założenia, że działam lokalnie, a myślę globalnie, widząc w lokalnych inicjatywach potencjał do rozwiązania globalnych problemów oraz dążąc do budowy świata, w którym każdy człowiek ma szansę na lepsze życie niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Samorządność to olbrzymia siła, a kreowanie rzeczywistości, która jest bardziej przyjazna dla drugiego człowieka sprawia mi po prostu radość.

Obecnie jestem członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, członkiem Zarządu Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2019 r. ekspertem ds. studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Po ukończeniu studiów prawniczych zostałem wykładowcą Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzę również szkolenia m.in. z zakresu zarządzania zespołem oraz tworzenia projektów.

 

Każdy nowy dzień stawia przede mną nowe wyzwania, którym nieustannie staram się sprostać. Nie brakuje mi determinacji do osiągania sukcesów.

Skip to content